Пројекат:ГЛАМ програм
ГЛАМ програм Вики ГЛАМ иницијатива представља подршку културним институцијама: галеријама, библиотекама, архивима и музејима кроз различите пројекте и пројектне моделе. Сама ријеч је акроним настао од енглеских ријечи: Galleries, Libraries, Archives и Museums.
Пројектни модели
Развијено је више пројектних модела сарадње са ГЛАМ институцијама, као што су:
Глобални ГЛАМ програм
ГЛАМ активности и дешавања широм свијета можете видјети на сљедећем линку:
На сљедећем линку можете видјети дјелимичну листу Викимедијиних ГЛАМ пројеката сарадње: Такође, погледајте и пројекат намијењен креирању QR кодова, уз помоћ којих се врши корелација са осталим Викимедијиним пројектима:
На сљедећем линку можете погледати списак водича и истраживачких материјала релевантних за културни сектор. Ресурси укључују текстуалне документе, презентације, водиче за уреднике Википедије и видео записе:
|
ГЛАМ Република Српска
У своме раду, Викимедијина Заједница Републике Српске настоји да, поред сарадње са примарним институцијама у пољу ГЛАМ-а, прошири сарадњу и на друге организације чија превасходна сврха постојања јесте дјеловање у сфери културе.
ГЛАМ пројекти у СрпскојВики ГЛАМ програм покренут је у Републици Српској 2015. године. Од тог времена па до данас, Заједница је остварила сарадњу са најеминентнијим институцијама културе у земљи, међу којима су Музеј Републике Српске, Народна и универзитетска библиотека Републике Српске, Бански двор, Републички завод за заштиту културно-историјског и природног наљеђа Републике Српске, Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица и многи други.
|